Filippa Berglund
Vermlandsgade 75
2300 København S

Mobil: +45 21469290

Født 1973, i Sverige, bor og arbejder i København.

Selvstændig siden 2006  med arbejdsopgaver i krydsfeltet mellem scenekunst og byrum.

SCENOGRAFI/ KOSTUME/ INSTALLATION
2019

Impossible situations - Duo Hellqvist/Amaral, Bergen, Rejkavik, Århus, Oslo ruminstallation

2018

Faster Lizzie - instruktion. Solveig  Weinkouff, Teater Baglandet sce/kost
Paradis – En krigskabaret - instruktion: Petra Wik, Teater Mannheim/ Teter Momentum sce/kost
Hvadhvisverden - FIGURA Ensemble, Klang festivalen, KBH ide/koncept /ruminstallation

2017

Nedstigning - instruktion: Marc van der Velde, FIGURA Ensemble, Takkelloftet, Det Kongelige Teater, Operan sce/kost
Ravna og den Store Viking - instruktion: Solveig Weinkouff, Teater Masken sce/kost
Vækst - instruktion: Solveig Weinkouff, Teater Baglandet, Turné sce/kost
Omnipresence - instruktion: Annika Lewis, Kassandra Prod./ Bora Bora. KBH  og Århus sce/kost
FIGURA Festspiele 2017 - FIGURA Ensemble, Bygningskulturens hus Kurator/ vejleder ruminstallation

2016

Kabaret - Koncertdramturgi: Rolf Heim, FIGURA Ensemble, Får302 sce/kostMade in India –
Performancelecture - instruktion: Ditte Maria Bjerg , KBH, Sydafrika, Italien – Turné sce/kost/ video

2015

FIGURA Festspiele 2015 - Koncert in Maskinehallen, KBH ruminstallation/kost
Dannerbarn - instruktion: Solveig Weinkouff, Teater Tasken, Jægerspris Slot sce/kost
Krop Umulig - instruktion: Ebbe Knudsen, FIGURA Ensemble, Dansekappellet sce/kost
Juhu det er regnvejr - instruktion: Solveig Weinkouff ,Teater Baglandet, Turné sce/kost
Nihao Nuuk -  til en forestilling og en udstilling - instruktion: Ditte Maria Bjerg, Maskinehallen, KBH sce/kost

2014

En Grimm Historie - instruktion: Solveig Weinkouff, Teater Masken sce/kost
Et Glimt og så er jeg væk - Sitespecifik teatre/opera på Marienlyst slot, FIGURA Ensemble ruminstallation/kost
De kom vraltende
 - marchorkester  til Helsingørs gader, Kostumer, FIGURA Ensemble kost
Alverden Godnat - instruktion: Rolf Heim / Per Linderoth, FIGURA Ensemble, Takkelloftet, Det Kongelige Teater, Operan sce/kost

2013

Krop Amok, Risikoteater for unge - instruktion: Director: Solveig Weinkouff, Teater Bagland sce/kost
FIGURA Festspiele 2013 - FIGURA Ensemble, Litteraturhaus, KBH ruminstallation

2012

Made in India, Notes from a Babyfarm - instruktion: Ditte Maria Bjerg, Riksteatern(SE)/Odense, Teater/Global Stories, Turne, + Odense & KBH sce/kost/ video
FIGURA Festspiele 2012 - Festival, FIGURA Ensemble, Litteraturhaus ruminstallation

2011

På sporet - instruktion: Solveig Weinkouff, Teater Nordkraft, Ålborg sce/kost
BankeRått - instruktion: Petrea Søe, Nationaltheatret, Oslo sce/kost

2010

Barsel
Paradise – A Pinoy Café. Videoinstallation with coffe and care -  sammen med Ditte Maria Bjerg på  Café Charlottenborg ruminstallation/kost

2009

Kunst - instruktion: Solveig Weinkouff, Svalegangen sce/kost
Don Quiote -instruktion: Anna Novovic, FIGURA Ensemble ,Danmark, Norge -Turné sce/kost
Hush Little Baby - instruktion: Ditte Marie Bjerg, Camp X sce/kost

2008

Den sømand han må lide  - instruktion: Petrea Søe, Camp X sce/kost
Shopping - instruktion: Ditte  Maria Bjerg, (sam med Edward Pierce), Camp X sce/kost
Alle går rundt og forelsker sig - instruktion: Solveig Weinkouff, Teater Masken sce/kost

2007

Laramie Project - instruktion: Solveig Weinkouff,  Torshavn, Færøerne sce/kost
1:1- En Chat Opera - instruktion: Anna Novovic, FIGURA Ensemble, Den anden opera sce/kost/ video

2006

Kunsten at vælge – den rette melodi  -instruktion: Ditte Maria Bjerg. Limfjordsteatret sce/kost

2002

Miki Alone - syv sange for en gal kvinde - instruktion: Ditte Maria Bjerg. FIGURA Ensemble/ Den Anden Opera sce/kost

UDVALGTE UDSTILLINGER/ INSTALLATIONER
2017

24 Splinternye Hemligheder - Amager Børnekulturhuset og Zebu

2016

24 Nye Hemligheder - Amager Børnekulturhuset og Zebu

2016

Made in India – 27 broderier - Kvinnomuseet Århus, og Nationalmuseet, København

2014

Kitch – Installation, Forsøgsstationen, København

2013

Lydrejse 1913-2013 - Installation til DKF 100 års fest, Den Sorte Diamant, København

2011-2012

Krydsbefrugtninger - gruppeudstlling at Leth & Gori, København

2004

Det finder vi ud af med tiden, ikke? - gruppeudstilling Skabelsen på Silkeborg Bad Artcenter

TEGNESTUE / ANSÆTTELSER
2004-2006

Arkitekt Bertelsen, København

2003-2004

SLA Landskabsarkitekter, København.

UNDERVISNINGSERFARING
2019

10 dages workshop, for scenografer,  Santa Clara, Cuba

2017-

Studielektor- KADK, KKA

2016-

Studieadjunkt, DDSKS (Den Danske Scenekunstskole, København)

2014-2017

Studieadjunkt - KADK, KKA

2004-2014

Timelærer - Kunstakademiets Arkitektskole, afd. 5

2003

Underviser, Workshop på Krabbesholm, Skive.

UDDANNELSE
2016

Århus Universitet, Arkitektskolernes Pædagogikum,

1997-2003

Kunstakademiets Arkitektskole, København. juni  2003

1995-96

Nyckelviksskolan, Lidingö, Stockholm linjen for skulptur/ textil form,

1995

Stockholms Universitet, Teatervetenskaplig grundkurs

1993-1994

The European Film College, Ebeltoft, Danmark.

1992-1993

Stockholms Universitet, Filmvetenskaplig grundkurs